På programmet 2020:

Onsdag 21 oktober 19:30
Vinvännerna bjuder in till provning av viner från Piemonte

Efter Covid-uppehåll kommer nu Föreningen Vinvännernas uppskattade temaprovningar igång igen. I år kan Svenska Klubbens medlemmar delta i aktiviteterna till medlemspris.

Först ut är Piemonte! Christer Elmehagen kommer att presentera Några utvalda viner från detta gamla vinområde onsdagen den 21 oktober 2020 kl. 19.30 på Hôtel Everness (f.d. Hotel de Chavannes-de-Bogis), avfart 10 på motorvägen Geneve – Lausanne. Efter provningen, serveras en enklare måltid som ger möjlighet att även prova vinerna till mat. Du kan välja om du vill delta enbart i provningen eller i provning och middag.

Provning och middag äger rum i den stora salen där man kan öppna fönster och vädra. Vid provningen av vinerna sitter vi vid runda bord (diameter 160 cm) där 2 till 4 personer sitter med avstånd. Middagen serveras vid stora runda bord med minst en meter mellan varje person. Enligt Canton Vauds bestämmelser måste vi bära ansiktsmask när vi förflyttar oss inom hotellet, men vi får ta av den när vi sitter. Serveringspersonalen bär mask.

Antalet deltagare är begränsat till 20. Anmäl dig till Eric Renlund på e-mail eller per telefon 022 79 426 81/mobil 078 60 677 49 senast 19/10 2020. Anmälan är bindande, men återbud kan lämnas senast 24 timmar innan provningen. Vid anmälan, ange om ni vill sitta vid bord för två eller fyra personer.

Torsdag 22 oktober från 18:30
After-work/mingel i Geneve

Torsdag 22 oktober är det äntligen dags för after-work/mingel i centrala Geneve. Vi träffas från kl 18:30 på sprillans nya Café Fika Sweden på Rue de la Scie 2. Håll utkik efter Tre Kronor i blågult uppe på fasaden!

Om vädret tillåter sitter vi utomhus med utsikt över Jet d’Eau. Var och en betalar sin dryck, klubben bjuder på tilltugg. Anmäl dig på förhand till Philippe på email eller 079-197 9135.

Torsdag 5 november
After-work/mingel i Lausanne

Boka detta datum redan nu. Mer info kommer.

Allmänt om våra aktiviteter

Betalning sker vanligtvis kontant på plats så vänligen ta med så jämna pengar som möjligt. Till samtliga aktiviteter är anmälan bindande och avbokning måste därför ske senast 48 timmar innan, i annat fall kommer avgiften att faktureras i efterhand (om inte platsen kan ges till någon annan). Vi reserverar oss för oförutsedda ändringar i programmet.

Tisdagsklubbens program

Tisdagsklubben är en lunchklubb som ordnar lunchmöten på Château de Divonne. Lunchen börjar kl 12:30 och avslutas 14:30. Till kaffet inbjuds en talare att berätta om något aktuellt ämne under cirka 45 minuter.

Vinvännerna

Vinvännerna arrangerar vinprovningar, vingårdsbesök, dîner Vinicole, Vinresor och studiecirklar. Vinprovningarna sker på kvällen på Hôtel Chavannes-de-Bogis och efter provningen intas en enklare måltid.