Ny styrelse, vandringar & praktisk information

Onsdagen 16 mars höll klubbens årsmöte på Hotel Glanis i Gland. Både 2020 och 2021 avhandlades på mötet eftersom Covid omöjligjorde ett möte 2021. Tack till er alla, både gamla och nya medlemmar, som kom till årsmötet. Det var härligt att få träffas igen! Mötet valde ny ordförande till styrelsen, Henrik Sporje, och Erik Brinkman som ny ledamot. Vid mötet blev Philippe Bron äntligen officiellt invald i styrelsen. Varmt tack till avgående ordförande Marie Bergfelt, som fortsätter att stötta styrelsen, och till Ingrid Riklin, som lämnar över kassörskapet efter 9 år.

Delar av den nya styrelsen (Camilla och Annasara saknas). Avgående skattmästare Ingrid längst till höger.

De vilda påskliljorna i skogen i Eclépens är i full blom. Förra våren gjorde vi en vacker vandring med Fredric där – om du vill göra den på egen hand i år hittar du kartan här.

På söndag 20/3 leder Fredric Norberg en mycket trevlig vandring i Vaud-Randos regi, från Palezieux till Châtel-St-Denis. Du kan läsa mer om vandringen och anmälan här.

Bra att veta: Från 4 april öppnas bilregistret i Vaud för sökning på Internet. Genom att knappa in registreringsnumret får man då direkt namn och adress till bilägaren. Om du inte vill att din ägarinformation skall vara fritt tillgänglig måste du fylla i och skicka in ett formulär till SAN (Service des automobiles et de la navigation). Formuläret kan du ladda ner här.

I september hålls riksdagsval i Sverige. Svenskar som bor utomlands och som står med i röstlängden får automatiskt röstmaterialet med post till sin adress i utlandet. Om du har flyttat eller blivit borttagen från röstlängden (sker efter 10 år om du inte har röstat under den perioden) behöver du göra en anmälan om ny adress/röstlängd för utvandrad. Den görs på blankett SKV7842, som kan laddas ner på Skatteverkets hemsida.